Wyspa Šolta znajduje się niedaleko Splitu, zaledwie dziewięć mil morskich, a dzięki siedmiu połączeniom dziennie w sezonie stała się praktycznie przedmieściem Splitu. Warto ją odwiedzić, jeśli jest się w pobliżu. Zamiast wiecznych korków na drogach prowadzących z miasta na zatłoczone plaże, można wskoczyć na prom, ochłodzić się na pokładzie i w niecałą godzinę dotrzeć do celu, gdzie przyroda jest jeszcze dziewicza, morze krystalicznie czyste, gdzie wiele kamienistych plaż nie jest zatłoczonych, gdzie ceny są nadal realistyczne i przystępne i gdzie nikt nie pociągnie Cię za rękaw krzycząc „zimmer frei”. Opaleni, słoni i spokojni, po odpoczynku na plaży możecie udać się do licznych na wyspie rodzinnych gospodarstw i nauczyć się robić oliwę, wino czy miód. Czy kieliszek lokalnego wina w oryginalnej tawernie, podawany z pasztetem z oliwek Šolta i kęsem anchois w domowej, nagrodzonej złotem oliwie z oliwek Šoltanka, nie brzmi kusząco? Smacznego i do zobaczenia na Šolcie!

 

Jeśli nie możesz wybrać się tam od razu, a CHCESZ WYPRÓBOWAĆ i DELEKTOWAĆ SIĘ JEDNĄ Z NAJLEPSZYCH OLIW NA ŚWIECIE odwiedź nasz sklep internetowy i koniecznie zamów jedną z najlepszych oliw z oliwek na świecie dla siebie lub na prezent!

Zestawy prezentowe

Ze stosunkowo niewielkiego, ale klimatycznie i geologicznie złożonego i zróżnicowanego obszaru wyspy Šolta narodziły się oliwy z oliwek, które chcemy Państwu zaprezentować i gorąco Państwu polecamy!

Wyspa Šolta słynie z najwyższej jakości oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia i tradycji produkcji oliwy od wieków. Oliwa Šolta pozyskiwana jest z dwóch, znanych odmian oliwek – Šoltanka i Oblica. Šoltanka znana jest również pod nazwą Levantinka.

Na Šolcie gaje oliwne rozsiane są po całej wyspie, od tych blisko morza, aż po polany na środku wyspy. Drzewa oliwne sadzono głównie na mniej wartościowych terenach, na skalistych i stromych polanach. Chociaż na wyspie sadzone są głównie odmiany Oblica i Šoltanka, różne mikrolokacje nadają każdej z oliw z Šolty jej własny charakter. Dlatego też oliwy, w zależności od położenia drzew oliwnych, posiadają własne i różne od innych, smakowe i zapachowe odcienie.

Termin „płynne złoto” to nie tylko określenie – oliwa ta bowiem została nagrodzona wieloma złotymi medalami, a ekologiczna „Oliwa z oliwek Šolta” z chronioną nazwą pochodzenia otrzymała najwyższe wyróżnienia w ciągu ostatnich latach na wystawie najbardziej prestiżowy konkurs oliwy z oliwek w Nowym Jorku. W 2019 roku zdobyła nawet tytuł „najlepszej w swojej klasie” jako najlepsza jednoodmianowa ekologiczna oliwa z oliwek o średniej intensywności na świecie! Oprócz doskonałego smaku i wyglądu przywodzącego na myśl złoto, olejek ten zawiera szczególnie dużą ilość związków fenolowych, które są najbardziej odpowiedzialne za utrzymanie zdrowia i zapobieganie chorobom.

Plantatorzy oliwek z Šolty to małe rodzinne gospodarstwa, które indywidualnie nie miałyby wystarczających ilości oliwy z oliwek ani możliwości finansowych, aby poważniej zaistnieć na rynku. Zjednoczeni razem tworzą Stowarzyszenie „Zlatna Šoltanka”, które w 2016 roku zdobyło europejską ochronę autentyczności oliwy z oliwek Šolta. Założyciel i lider stowarzyszenia, pan Zlatko Burić zwraca uwagę na jakość dalmatyńskich oliw z oliwek: „Poszukiwaliśmy i znaleźliśmy ludzi o podobnych poglądach: entuzjastycznych, ambitnych i sumiennych plantatorów oliwek z Dalmacji oraz ekspertów, którzy wcześniej pracowali na swój własny sposób nad tym samym celem i z którymi rozwinęliśmy markę i udoskonaliliśmy produkcję”.

Produkcja ekologiczna, która przejawia się rezygnacją ze stosowania herbicydów, pestycydów i nawozów, daje zdrowe owoce o silnej strukturze komórkowej. Te unikalne oliwy tworzone są przez zmieszanie kilku różnych bio-oliw członków Stowarzyszenia ”Zlatna Šoltanka”. Racjonalna i kontrolowana produkcja daje efekt w postaci stałej jakości tych doskonałych produktów z wyspy Šolta.

Oliwy z oliwek Šolta Stowarzyszenia “ZLATNA ŠOLTANKA” od lat zdobywają najwyższe nagrody na krajowych i światowych imprezach oliwnych.

W ciągu ostatnich czterech lat „Šoltansko maslinovo ulje” znalazło się na szczycie najlepszych oliw z oliwek na świecie!

W naszej, specjalnej ofercie mamy dla Państwa :

 

Ta ekskluzywna, najwyższej jakości oliwa jest już dostępna w naszym SKLEPIE  w zakładce ZESTAWY PREZENTOWE

Przy większych zamówieniach oliw w eleganckich pudełkach i zestawów oliw prosimy pytać o dostępne ilości w osobnej korespondencji.

Życzymy Wam udanych zakupów! Na zdrowie!

Zestawy prezentowe